Manuál k výběru LED pásků sestavený LuxoProfi.
JAK vybrat vhodný led pásek? Jak vybrat vhodný napájecí zdroj k LED pásku?
Manuál k výběru LED pásků sestavený LuxoProfi
Nákup LED pásků je trochu složitější a proto Vám s ním rádi pomůžeme. Připravili jsme manuál, jak vybrat LED pásek, podle čeho se orientovat, jak k tomu zvolit správný napájecí zdroj.
Pokud se rozhodnete sestavit si osvětlení z LED pásků, tak nejrychlejší cestou je kontaktovat našeho specialistu paní Karhanovou Zuzku na telefonním čísle +420 725 810 599 nebo e-mailu karhanova@luxoprofi.cz, sestaví Vám aplikaci na míru.
LED pásky nabízíme nejmenší balení v 1m, zpravidla v balení po 5 metrech, které je i cenově výhodnější. Některé druhy máme v rolích 30 či 50 metrů a z těchto rolí Vám můžeme ustřihnout požadovanou míru vždy násobky 1m.
Pro výběr vhodného typu LED pásku musíte vědět:
1. Umístění LED pásků (tedy ochrana krytí IP), kde bude LED pásek instalován?
- V interiéru, v exteriéru, ve vlhkém prostředí - koupelna? Dnes jsou již používány LED pásky s vysokými výkony, proto je vhodné a žádoucí myslet na to, že je potřeba LED pásek instalovat na nějakou teplovodní podložku, využívají se k tomu hliníkové profily.
- Tyto hliníkové profily vytvoří kompaktní svítidlo. Více se dozvíte ve článku o hliníkových profilech a difuzorech.
Osvětlení venkovního schodiště - LED pásky s ochranou IP65
2. Svítivost (světelný tok v lumenech) – slabá, střední, vysoká, extra vysoká. Jak silný LED pásek potřebuji, kam ho budu instalovat?
- Co má LED pásek nasvítit?
- Kde má LED pásek svítit a za jakým účelem jej instaluji?
- Zde najdete pár instalací a návod jaký led pásek je pro to doporučený.
Slabá svítivost - LED pásky 4,8W/m, jsou vhodné pro designové osvětlení, osvětlení skříní, podsvícení poliček, osvětlení schodiště.
Střední svítivost - LED pásky s příkony 9,6W, 10,8W na 1m, tyto LED pásky doporučujeme pro pomocné osvětlení koupelny, přisvícení u zrcadla, nasvícení pracovní desky kuchyňské linky.
Vysoká svítivost - zde LED pásky nahrazují plně např. zářivková svítidla. Jde o LED pásky s příkony 12W, 14,4W, 16W. Jsou vhodné pro vytvoření nepřetržité linie světla, pro místa s vysokou svítivostí a hlavním osvětlením v místnosti, jako např. kuchyně, koupelna, chodba. LED pásky se dají dobře ovládat a stmívat, takže nemusíte mít strach, že zvolíte více světla, libovolně si u pásku můžete s vhodnými ovladači snížit intenzitu.
Extra vysoká svítivost - LED pásky s příkony 18W, 25W až 33W/1m. LED pásky zde jsou jak na 12V, tak nově i LED pásky na 24V. Výkonné proudové LED pásky na 24V jsou vývojově jeden z nejnovějších modelů a obsahují nejmodernější čipy.
Při napětí 24V využijete lépe parametrů LED čipů a zvýšíte účinnost vyjádřenou Lumeny na Watt o 28%. Více světla za méně peněz!
Disco bar Liberec, designové osvětlení LED pásky
Extra silné pásky jsou především vhodné pro speciální aplikace jako hlavní osvětlení do liniových svítidel, k těmto účelům se poraďte s našim odborníkem.
Návrh takového osvětlení Vám zpracujeme a navrhneme správné napájení a instalaci. Využijte našich hliníkových profilů určených k instalacím do sádrokartonu, pro architektonické osvětlení či liniové osvětlení.
3. Barva světla LED pásku
- studeně bílá 6000K. Určené pro pracovní prostředí
- neutrální bílá 4000K. Určené pro práci, čtení, do kanceláře, pod kuchyňskou linku, všude tam, kde jste byli zvyklí na zářivky
- teple bílá 2700K. Barva světla navozující příjemné, klidné prostředí. Vhodná k teplým barvám v domácnosti, ke dřevu - červená, žlutá, modrá, zelená. Pro efektivní osvětlení barů, diskoték, reklamy
- RGB. Kombinace barevné škály světla v jednom čipu. Ovladačem nastavíte buď jednu barvu - modrá, zelená, fialová a různé barevné přechody, nebo můžete zvolit ze 120 programů- prolínání barev atd
- kombinované s nastavitelnou teplotou barvy světla od 2800K-9000K. V dnešní době velice populární. Nemusíte řešit barvu pásku, prostě si ji zvolíte podle potřeby ovladačem
- digitální technologie
Technický návod na správnou montáž LED pásků nejen pro šikovné kutily si přečtěte zde:
Pokud si nejste jisti správným propojením či výběrem trafa a jiných ovladačů, kontaktujte nás. Rádi Vám vypracujeme odborný návrh dle Vašich délek, zadání a sami led pásky proletujeme.
KONTAKT - odborné dotazy - Paní Zuzka Karhanová (Jenčová) – 725 810 599
Pásek se skládá z modulů (jednotek) po 2,5, 5 a 10cm. Před instalací je nutné zkontrolovat, zda dodané pásky odpovídají objednanému typu a zda mají odpovídající odstín či barvu. Kontrola se provádí vizuálně. Pro rozsvícení zakoupených pásků použijte vhodně dimenzovaný stejnosměrný zdroj, jehož výstupní napětí bude odpovídat jmenovité hodnotě LED pásku.
Příklad výpočtu - kupuji 5m LED pásku s příkonem 4,8W/1m - použiji napájecí zdroj 4,8W x5 +20% - rezerva - 28,8W - vybírám tedy 30W NZ.
Při zapojení je potřeba dodržet polaritu (+/-). Nesprávné zapojení může zařízení zničit. Před vizuální kontrolou pásku je vhodné LED pásek ponechat dostatečnou dobu „odležet“ na vhodném místě aby se vyrovnala teplota všech LED čipů na pásku. Jelikož diody představují pro lidský zrak intenzivní zdroj světla, je vhodné pozorovat odstín či barvu světla přes vhodný ochranný difuzor. Difuzory a krytky máme různých druhů- naklapávací, nasouvací, čiré, jemné, opálové. Je vhodné vytvořit měkké světlo, které nebude oslňovat. Pásky „nezalité“ a „zalité“ (IP65, IP67) jsou vybaveny oboustrannou lepicí páskou 3M. Po odstranění ochranného krycího papíru z 3M pásky je zapotřebí přilepit pásek co nejdříve, aby nedošlo k zaprášení, které by snížilo přilnavou schopnost. Pásky není vhodné připevňovat lepením na silně znečištěné, mastné, pórovité nebo hrubé materiály. Před nalepením je zapotřebí povrch odmastit. Lepicí 3M páska u zalitých LED pásků slouží pouze k dočasnému upevnění pásků při montáži.
Pro trvalé usazení pásku je zapotřebí použít nezalitý pásek a usadit jej do hliníkového profilu (AL), který zároveň zajistí dostatečný odvod ztrátového tepla. Oboustranná 3M lepicí páska není použita u LED pásků v silikonové bužírce (IP67). K upevnění tohoto typu slouží plastové klipsy, které jsou součástí balení. LED pásek lze stříhat na požadovanou délku na místech k tomu určených. Střih pásku mimo toto vyznačené místo způsobí zničení jednotky. Jednou z hlavních podmínek bezporuchového a dlouhodobého provozu LED pásku je správné dimenzování napájecího zdroje. Je doporučeno použít napěťové spínané zdroje z naší nabídky. Výkon zdroje je zapotřebí dimenzovat tak, aby jeho jmenovitý maximální výkon byl o 20% vyšší.
LED pásky je nutné lepit na materiály, které dobře odvádí ztrátové teplo, například hliníkové AL profily, kovové lišty, kovové korpusy svítidel atd. Přestože jsou diody kvalitním zdrojem světla, tak u výkonnějších LED pásků dochází k degradaci světelného toku. Tento jev je způsoben zejména stárnutím luminoforu, který je součástí samotného pouzdra LED čipu. Dodržením zásady usazení LED pásku do hliníkového profilu se razantně zkrátí rychlost stárnutí LED čipu a zaručí se tak delší životnost produktu, která je deklarovaná výrobcem.
Při instalaci LED pásků ve venkovním prostředí je nutné jejich spoje a vodiče pájet. Při spojování a připojování LED pásků pájením spoje zbytečně nepřehřívejte, dlouhým působením vysoké teploty hrozí nebezpečí poškození vodivých cest pásku. LED pásky pájejte před vložením pásku do Al profilu. Odvod tepla Al profilem může způsobit problémy při pájení.
Spoje LED pásků s vyšším krytím (IP65, IP67), které se používají v náročnějších klimatických podmínkách, je nutné chránit proti vlhkosti. Nejlépe transparentním neutrálním silikonovým tmelem v kombinaci se smršťovací bužírkou. Při pájení vodičů zejména na pásky s malými pájecími ploskami je třeba dávat pozor, aby pájka nebo jádro vodiče nezkratovalo další součástky nebo plosky plošného spoje, případně nedošlo ke zkratu zateklým cínem nebo vodičem do podkladu. Při těsné montáži proto doporučujeme v místě pájení přívodů LED pásek podlepit oboustrannou lepicí páskou. Připojený vodič je třeba natvarovat, aby nezasahoval do svitu LED diod. Tvarovat vodič je třeba opatrně (pinzeta), aby nedošlo k porušení pájeného spoje a odtržení vodiče od pásku. K pájení používejte výlučně trubičkovou bezolovnatou elektrotechnickou pájku („cín“), která již uvnitř obsahuje tavidlo, doporučujeme průměr cca 1mm. K pájení nepoužívejte plynovou páječku nebo různé klempířské a opravárenské páječky (tužkové na 230V, pistolové aj.). Při pájení nepoužívejte chemicky agresívní tavidla.
Spojky LED pásků nejsou určeny pro pásky s vyšším krytím, do exteriérů a do prostředí s vyšší vlhkostí. Tyto „rychlo“ spojky je možné používat pouze pro interiérové účely při napojování jednodušších spojů. Proud protékající spojkou nesmí přesáhnout 4A. Při osazování svítidel LED pásky je nutné používat pásky se stejnou šarží. U různých šarží bílých LED pásků (teplé, neutrální, studené) muže být viditelný rozdíl teploty chromatičnosti a u barevných LED si volím, jak vysoký stupeň ochrany krytí IP má LED pásek mít.
Když budete chtít LED pásek umístit ve skříni, za televizi, okolo skříněk nebo tam, kde pásek nepřijde ke styku s vodou vyberte „Umístění – Interiér“ neboli LED pásek s krytím IP 20. Pro prostory, kde LED pásek může přijít do kontaktu se stříkající vodou (např. koupelna či kuchyň), vyberte „Umístění – Vlhké prostředí“ neboli LED pásek s krytím IP 54. Tam, kde by LED pásek mohl být po dobu několika hodin ponořen ve vodě, je třeba vybrat „Umístění – Exteriér“ neboli stupeň ochrany krytí IP 68. Umístění LED pásků doporučujeme na teplovodivý a nehořlavý povrch.
Napájení napěťových LED pásků LED pásek musí být instalován a zprovozňován výhradně kvalifikovanou osobou (Vyhláška 50/1978 Sb). Při instalaci musí být dodrženy veškeré normy a předpisy vyplývající z platné legislativy. Osoba instalující pásek musí být znalá postupů specifik instalace a zprovozňování LED osvětlovacích sestav. LED napěťově napájené pásky se napájejí ze zdroje konstantního napětí. Zdroj musí mít stejné napětí, jako je jmenovité napětí pásku – typicky 12Vdc, případně 24Vdc. Připojíte-li pásek na 12Vdc na napájecí zdroj 24Vdc, pásek blikne, případně bude krátkou dobu velmi intenzívně svítit a pak se zničí. Připojíte-li pásek na 24Vdc na napájecí zdroj 12Vdc, pásek se nerozsvítí. Pro napájení pásků použijte zdroje deklarované výrobcem jako zdroje vhodné pro napájení LED.
Zdroje určené pro jiné účely nebo mající vysoký činitel zvlnění a šumu R&N jsou pro napájení LED pásků nepoužitelné.
Přepětí nebo napěťové špičky z napájecího zdroje mohou být příčinou zničení LED pásku nebo pozdějších neodstranitelných závad. Při instalaci zdrojů na místo s potenciálním přepětí v elektrorozvodné síti nebo silným rušením použijte k napájení robustních odolných typů zdrojů, nebo zdroje vybavte dodatečnou přepěťovou ochranou. Použití toroidních transformátorů pro napájení LED pásků je s výjimkou speciálních aplikací (nutný usměrňovač, problém kolísání napětí se zátěží aj.) nevhodné. Elektronické předřadníky pro halogenové žárovky jsou pro napájení LED pásků nepoužitelné. LED pásek je třeba připojit ke zdroji ve správné polaritě tj. kladný pól pásku na kladný pól zdroje a záporný pól pásku na záporný pól zdroje. Jestliže se na napájecí zdroj připojuje více úseků pásků, zapojují se všechny úseky navzájem paralelně. Výjimkou mohou být speciální zapojení u konkrétních projektů, kdy se stejně dlouhé části 12Vdc pásků zapojují po dvou do série a vzniklé zapojení se pak napájí napětím 24Vdc. Výkon zdroje doporučujeme volit minimálně o cca 20% vyšší, než je celkový příkon LED sestavy. V případě, že sestava je složena z více částí, všechny části se zapojují na společný zdroj navzájem paralelně. U velkých výkonů nad 100W doporučujeme sestavu rozdělit do více sekcí a každou sekci napájet vlastním zdrojem.
Pro řízení svitu napěťově řízených pásků se používá pulsní šířková modulace PWM. Regulační prvek (samotný regulátor, resp. přijímač u regulátorům s dílkovým ovládáním) se zapojuje mezi napájecí zdroj a LED pásek. Jestliže je řízená sestava složená z více sekcí s více zdroji, ke každému zdroji je třeba přidat zesilovač PWM signálu a zapojit rozvod PWM řídícího signálu (signálová úroveň). Vodiče pro rozvod napájení by měl být co nejkratší a přiměřeného průřezu podle přenášeného výkonu, resp. protékajícího proudu. Jmenovitý příkon pásku (ve W) spočítáte tak, že délku pásku (v m) vynásobíte jeho jmenovitým příkonem (ve W/m). Jmenovitý proud pásku (v A) vypočítáte vydělením jeho příkonu (ve W) napětím napájecího zdroje (ve V). Kabeláž by měla mít hvězdicovou topologii, tj. každá část by měla být připojena ke zdroji vlastním kabelem. Pro spojování vodičů používejte kvalitní konektorové systémy. V opačném případě bude pásek v důsledku úbytků napětí na napájecích vodičích a svorkách svítit méně. Každý typ pásku má od nás doporučenou maximální délku úseku, kterou je možno napájet z jednoho konce bez snadno rozpoznatelného rozdílu svitu na začátku a na konci pásku. Tento jev má příčinu v podélných úbytcích napětí na délce pásku a v jeho důsledku je skutečný příkon sestavy vždy nižší, než příkon vypočtený ze jmenovitých hodnot. Optimalizací napájecích zdrojů podle délek jednotlivých částí a vhodným provedením kabeláže do tvaru T je možno konstruovat z LED pásků linie libovolné délky.
Pro návrh napájení složitých sestav z více úseků kontaktujte pracovníky naší firmy.
K LED páskům s krytím IP20 nabízíme tyto služby:
1. napájení Vámi určené délky vodiče pro připojení napájecího zdroje dál od pásku
2. napájení konektoru pro jednoduché připojení LED pásku k plastovému napájecímu zdroji
3. napájení konektoru i určené délky vodiče pro připojení napájecího zdroje dál od pásku a zároveň k připojení plastového napájecího zdroje
4. napájení konektorů, zesilovačů, stmívačů do lišty
5. návrh celého zapojení, doporučení hliníkových profilů, sestavení světelného setu na míru
Váš tým LUXO.cz